Ženská bylinná napářka

Děkujeme za milé a inspirativní setkání v kruhu žen. Díky Monice Valové za návštěvu a všem zúčastněným za jejich sdílení a otevřenost. 

Bylo to milé a poučné...  Děkujeme.


Příběh jednoho trička II

Březnové a dubnové týdny naplnil i v roce 2019 projekt o udržitelné módě "Příběh jednoho trička II":

Ve spolupráci spolku Kapradí s Fashion Revolution, módní poradkyní Natálií Bernard a ZŠ Labyrint Lhota probíhaly prezentace, workshopy, besedy a exkurze, audiovizuální večer, výtvarná instalace, školní projektový den a land-art ve školní zahradě, aby  všechno úsilí nakonec šťastně vyústilo v uspořádání dobročinného bazaru v Opavě. Třetí ročník Fashion-cafe-music bazaru se konal poslední dubnový víkend. 

Hlavní témata projektu by mohlo propojit slovo "udržitelnost": Šetrný vztah k planetě a ke zdrojům. Úspornost, neplýtvání, recyklace, upcyklace materiálů. Férovost módního průmyslu. Voda a její cyklus. Jak spolu vlastně souvisí voda a móda? 

Co konkrétně tedy mohli zažít a zažili účastníci v celém širokém pojetí tohoto projektu? 

  • Dívky třetího trojročí se zajely podívat do ostravského charity shopu Moment a dozvědět se o tom, jak funguje módní průmysl
  • Opavský Dětský divadelní soubor Jitřenka nazkoušel hru "Příběh jednoho trička" s jeho zdaleka ne černobílým poselstvím (soubor se tímto výkonem nominoval na celostátní studentskou divadelní přehlídku ve Svitavách)
  • Děvčata připravila prezentaci o slow-fashion, se kterou ještě během května navštíví jiné základní školy
  • Školáci se zúčastnili exkurze do Čistírny odpadních vod v Opavě a v Háji ve Slezsku
  • Projektový den "Voda a tričko" - nejen o vodě a jejím koloběhu, ale také o módě a jejím koloběhu. Součástí se stalo land-artové vyzdobení okolí školy ve Lhotě vyřazeným textilním materiálem
  • Na průčelí opavského Obecního domu zavlálo černé tričko - instalace "Zpomalme" jako symbol projektu i připomínka obětí pádu bangladéšské továrny v roce 2013
  • Klub Art přivítal několik desítek diváků u příležitosti "Fashion revolution večera" s promítáním krátkých filmů a besedou s Natálií Bernard 
  • A konečně Fashion-cafe-music bazar, tentokrát v prodloužené dvoudenní verzi, s úchvatným výtěžkem a spoustou dojemných minipříběhů, spokojených zákazníků a šťastných úlovků... Do jeho několik měsíců trvajících příprav i samotného průběhu se zapojily desítky dobrovolníků z řad přátel, rodičů, dětí a průvodců ze školy. Nejen pro podporu dobré myšlenky, ale hlavně proto, že být součástí týmu Katky a Natálky v takovém projektu, je radostná jízda plná adrenalinu a euforie... Obrovské díky všem!!!

Více o události na facebooku:     

Fashion-cafe-music bazar


Přednáška o Ghaně

Jarní povídání o jedné podzimní cestě do Afriky z cyklu "Živý člověk". Při dobrém čaji si přišlo poslechnout postřehy a zážitky skupinky českých učitelů téměř padesát posluchačů. Děkujeme Martinovi za inspirativní přednášku i fotoreportáž a těšíme se na příště.

Černobílý večírek 2019

V sobotu 9.2.2019 připravil spolek Kapradí pro rodiče a přátele základní školy Labyrint společenský večírek. Opět po roce a opět v osvědčeném černobílém provedení. Ať už byli návštěvníci příznivci kontrastů nebo naopak ladného tónování, hravě si poradili nejen s dresscode, ale i s kreativní výzvou ztvárnit naše oblíbené Větévky a větve... Uvítací Veroničin proslov a přípitek, premiéra výjimečně barevného filmu se slibným názvem "Tu je lepši než na světě", a pak hudba a tanec až do zítřka. Tak vypadala černobílá noc v opavském Trap Music Baru. Výtěžek ze vstupného na večírek bude použit na nákup vrtačky do školní dílny. Všem velice děkujeme za podporu a účast!

Beseda "Nadání, talent a jak je rozvíjet"

V rámci cyklu "Živý člověk" proběhla 10. ledna v čajovně Harmonie v Opavě beseda  s názvem "Nadání, talent a jak je rozvíjet". Pozvání přijal Radim Kudělka, který je lektorem vědomého vzdělávání, zabývá se prohlubováním lidského potenciálu a vědomou komunikací. Setkání u dobrého čaje v malé skupině asi 25 účastníků uběhlo v příjemné atmosféře plné zvídavých otázek a záludně otevřených odpovědí. Byla řeč nejen o vlohách, darech a talentu, ale také o s tím související vášni, silných stránkách, soustředěnosti, dovednosti, efektivitě učení, cílech, zapálení pro věc a stavu flow. Ať už jsme na přednášku přišli zamyslet se nad talentem jako pedagogové, rodiče nebo sami za sebe (a za své vnitřní dítě), otevřeli jsme společně obzor mnoha témat, v nichž lze donekonečna bádat, ptát se a hledat odpovědi. Neboť - je plodné žít s dobrou otázkou!

 

Adventní slavnost ZŠ Labyrint

Spolek Kapradí pomohl zajistit přípravu a organizaci Adventní slavnosti, která se odehrála 14.12.2018 - v  předvečer třetího adventního víkendu ve škole Labyrint. Doslova ve všech poschodích školy probíhaly různorodé aktivity, od hudebně-tanečně-literárních vystoupení dětí, přes dílny pro vyrábění, dekorování a tvoření vánočně laděných drobných i větších radostí, po nefalšované jarmarkové tržiště, toastové bistro, kavárnu a palačinkárnu. Svých rolí se výborně zhostili Větévky i Klacci, každý si našel své místo... Překvapení na závěr v podobě Lhotě-na-míru-dětmi složených a občas rapovaných "koled" doprovázených šamanskými bubny bylo i navzdory mínusové venkovní teplotě příjemným zakončením celé oficiální části slavnosti. 

Děkujeme všem dětem, rodičům, průvodcům za jejich zapojení, napojení, objetí, naladění a vytrvalou laskavou pomoc ve všech ohledech... Výtěžek ze slavnosti bude použit na nákup hudebních nástrojů a dovybavení nových dílen. Děkujeme.

Advent plný křídlení

Letošního 29. listopadu jsme byli s radostí součástí velkého adventního křídlení v ostravském Gongu. Festival nabídl inspirativní besedy, vystoupení, kreativní dílničky... A spolek Kapradí jako jedna z neziskovek otevřel svůj stánek v odpoledním prodejním bloku: děkujeme všem za milé zastavení a také zájem o to, co děláme. Děkujeme za uznání a obdiv našeho (Katkou) vymazleného stánku. Děkujeme za vaše zamyšlení nad smyslem věcí, které jsme prodávali. Látkové pytlíky a pytlíčky na bezobalové nákupy nebo ručně pletené bavlněné hadříky do domácnosti. Sami je milujeme a o to raději myšlenku udržitelnosti šíříme. A zlatým a stříbrným špendlíkem pro nás bylo představení Bářiny nové kolekce autorských broží - limitka Větévky a klacci se jen tak hned neokouká, protože s ní můžete na svém outfitu psát do nekonečna nové a nové příběhy...